Salı, Şubat 14, 2012

RENKLİ SABUNLAR HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER..

Rengarenk sabunlar tüketicilerin ilgisini çekse de sabun kullanırken önceliği sağlık olanlar için boyaların nasıl elde edildiği hakkında bilinmesi gerekenler var..
Sabun kullanırken önceliklerimiz, temizlik, sağlık ve bakım ise eğer, sabunumuz bizimle ve bu önceliklerimiz ile uyumlu olmalı. Zararlı kimyasallar içermeyen bir sabun ile kendinize özgü banyo kültürünüzü yarattıysanız, bu hem doğa hem sizin için değerli bir adımdır.Bozulmasına izin vermemek için biraz bilgi yeter..
Örneğin; alkol içeriyor diye toniklerinizi rafa kaldırdığınız halde boyalı bir sabun kullanıyorsanız, bu boyaların imal edilmesinde ve çözünmesinde alkol kullanıldığını bilmek bakış açınızı değiştirecektir..Sabunun boyalı ve boyasız olmasının temizleme özelliği üzerine hiçbir etkisi yoktur. Ancak tüketicilerin boyalı sabunlara karşı göstermiş oldukları ilgi dolayısıyla fabrikalar kendi sabunlarını boyamak mecburiyetinde kalıyorlar.
Sabunları boyamak için önceleri madeni boyalar kullanılıyordu. Fakat sonraları boyama kuvveti yüksek olan anilin boyaları kullanılmaya başlandı. Anilin boyaları ile boyanan sabunlar iyi bir görünümde olurlar. Soğukta sabunlaştırma usulü ile yapılan sabunlarda madeni boyalarla boyanmış bir sabun elde edilmesi zordur.
Anilin boyalarının bir tek mahzuru vardır, o da anilin boyaları ile boyanmış sabunlar uzun zaman güneşte bırakılırsa renklerinin azaldığı hatta bazen kaybolduğunun görülmesidir.
İyi bir boyama elde etmek için daima boyanın sudaki berrak erilini kullanmak gerekir. Sabun için kullanılan başlıca boya renkleri pembe, portakal sarısı, kanarya sarısı, yeşil ve açık menekşedir. Bu renklerden çoğu rodomin ile flüorressein’in belirli oranlarda birbiriyle karıştırılmasından yapılır.
Rodamin dimetilmetaomidofenol ve naftalik asidin kondensasyon mahsulü olup, esmer kırmızı bir tozdur. Kendi ağırlığının 100 misli suda kolaylıkla erir. Suya %10 alkol ilavesi ile daha koyu erilleri yapılabilir.
Flüorressein naftalik asidin rezorsin ile bir kondensasyon sonucu oluşmaktadır. 10 misli suda kolaylıkla erir. Sudaki erili kuvvetli bir flüoresans gösterir. 
Bu iki boyanın erili fabrikalarda şu şekilde hazırlanır;
100 gr Rodamin 10 litre suda ve 500 gr flüressein yine 10 lt suda eritilir. 
Bu boyalar gerektiği zaman kullanılmak için önceden birbirleriyle karıştırılabilir. Eğer iki boyanın birbiriyle karıştırılmasından bir bulanıklık veya tortu meydana gelirse birkaç damla sud kostik erili ilavesiyle berraklandırılmalıdır.
Bunlardan başka metanil sarısıda tuvalet sabunları için iyi bir boya olup, diazo benzen meta sülanik asit ile di fenil aminin birleşmesinden meydana gelmiştir. 

Umarım boyalar hakkındaki bu yazımız sizin için yararlı olmuştur..Doğal yaşam bir bütündür ve "gerçek sabun"larla sağlanacak "yeni nesil banyo kültürü", bu yaşamın değerli ve önemli bir parçasıdır..

0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
1 9