Pazartesi, Temmuz 04, 2011

SABUN YAPMAK & SABUN ÇEŞİTLERİNİN PLANI..

Başlangıçta sadece "keçi sütü sabunu" vardı.. En güzel haline getirmek için,çalışıyor ve gelen güzel yorumlara, teşekkürlere seviniyorduk. Sonra yeni talepler gelmeye başladı.. Kesinlikle telaşlandım! Bir olayın oluşumu sırasında - hatta olup bittikten sonra bile- kesin yargılara varmamayı akıl edebilmek, insanlığa verilmiş hediyelerden biri.. Telaşlandım ve sanki keçi sütü sabunu yapımı aksayacakmış gibi bir hisse kapıldım.Oysa, şu anki duruma göre söylüyorum; bu hiç de fena fikir değilmiş ! Hem aile içinde hem de keçi sütü sabunumuzu kullanan çiftlik arkadaşları - müşterilerimize böyle hitap etmeye bayılıyorum! :) - arasında bir çok cilt tipi yani bir çok değişik ihtiyaç vardı..

Bu insanlar,  keçi sütü sabunumuzu referans alarak bizden yeni sabunlar yapmamızı istiyordu..Bu isteklerin yaratacağı telaşın kaynağı sevinç ve gurur olmalıydı.Keçi Sütü Sabunumuzu beğenmişler ve yeni çeşit sabunlarımızın da iyi olacağına güvenmişlerdi.

Küçüklüğümden beri annemin hep söylediği cümle; " bir şeyi ya tam yap da hiç yapma.." Filozoflar söyleyince bu kadar etkili olmuyor. :) Sonraki zamanlarda birşeyi tam yapmanın ilk şartının plan yapmak olduğunu gördüm.Sanırım ilkokula başladığım yıllara denk düşüyor, yoksa konuşmaya başladığım yıllar mıydı? :)

Şimdi yine plan zamanıydı..Yeni sabun çeşitleri yapmalıyım ama sadece yapmış olmak için değil..İç ses bunu söylerken, araştırma aşaması başladı..Yulafın cilde yararları..evet ama yulafın içindeki hangi maddeler bu yararları sağlıyor?..Yeşil çay antiseptiktir ve hücre yeniler..Peki içinde ne var da bunu yapabiliyor?..Dilim sabunlar harika görünüyor ve bolluk hissi veriyor..Ama öyle olmalılar ki kesilen bir sabun estetikten yoksun olmamalı..İçindekiler yine yararlı olmalı,sadece görüntüsü için alınmamalı.. Bu gibi düşünceler cevaplarını bulunca, yeni sabun çeşitlerinin hangileri olacağına karar verildi.

Birşeyi uygulamanın en kolay yolu önce plan yapmak, sonuç kesinlikle garantili oluyor.İnsana özgü hatalar hep olur, ama planlı atılmış adımlar bu hataları kolayca çözer.Bu yöntem sıkıcı ve katı gibi görünse de aslında çok eğlenceli, en azından benim için öyle ve hep işime yarıyor. Plan yapmadan sürprizlerin tadı nasıl çıkabilir ki? :)


0 yorum:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
1 9